בין הסתרה לחשיפה

June 14, 2016

את הפקת צילומי האמנות הראשונה שלהן בחרו Pas Normal  להציג בסדרה של צילומים בהם הן מקשרות בין מספר אובייקטים נבחרים מהאוסף החדש בקולקצייה שלהן, לבין סדרת תמונות שיצרו עם צלמת האופנה דנה קרן, תחת הכותרת Anonymous .  

בסדרת התמונות, הדוגמנים, שבאופן טרוויאלי נצפה למצוא אותם כנושא הצילום, מהווים רק חלק מהסצינה בה המרכז הוא אובייקט מופשט העשוי כולו פרחים. אך ללא נוכחות הדוגמן ברקע, אובדת גם משמעותם. החיבור  והיחסים בין שני ה”אובייקטים” הם שמייצרים את נושא הסדרה, בין היחשפות להסתרה.

אותה היחשפות והסתרה משחקת תפקיד, באופן שונה, בפריטי הריהוט שבחרו לצוות לצילומים. כל פריט כאן הוא מה שאנחנו נוהגים לקרוא Piece

חלקם כבר הפכו אייקונים, כולם משדרים אלגנטיות נקיה ונעים על הציר הסגנוני של עיצוב מינימליסטי.

בתוך ההגדרה הזו נמצאות גם צמד המילים היחשפות והסתרה המשפיעות על אופי ונראות האובייקט.

כאן החשיפה באה לידי ביטוי כחלק אינטגרלי מהאמת של העיצוב והיא אחד מערכי האסתטיקה שלו.

לחשוף את החומר האמתי, את אופן יצירתו, מחבריו ותפריו של המוצר. אלו יחושבו ויעשו כולם בצורה התואמת, המדויקת והמוקפדת ביותר, בהתאם למה שהפריט רוצה לשדר, ולא יוסתרו, במתכוון.

הפרטים האלו “החשופים” והמדויקים הם אלו שמעשירים את האובייקט, ומדגישים את האופי שלו, בלעדיהם הוא עלול להפוך ממינימליסטי ל- פשוט.

בסדרות מחודשות של מוצרים אייקונים שנעשות לאחרונה, ניתן לראות איך  לוקחים רהיט מוכר, משנים רק פרט אחד בתוכו ומקבלים מוצר עכשווי עם איכויות קלאסיות. כך נעשה למשל עם הכיסא

Saxe (שמופיע בתמונות בוורסיה השחורה שלו), עיצוב דני קלאסי משנת 1955, במהדורה המחודשת שלו שימוש במחברי פליז הופך אותו לעדכני.

גם גוף התאורה Multi-Lite Pendant של Gubi, עיצוב דני מקורי מ-1972, הוא עוד דוגמא לשימוש בחשיפה של המחברים כיתרון.

חלקי החיבור הקטנים מעוצבים בקפידה ומהווים שחקן שווה בתוך הקומפוזיציה הצורנית.

החשיפה המכוונת שלהם הופכת אותם מבורג ואום לפרט.

לא סתם בכל אחד מהאובייקטים המוצגים בתמונות מופיע הפליז או הזהב, הכה פופולרי לאחרונה. בד”כ הוא יופיע בדיוק באותם פרטים קטנים, שהם במהותם טכניים, אבל אלו שעושים את ההבדל ומכניסים טוויסט ושיק מעודכן.

חשיפה בעיצוב היא מבורכת. היא מעמידה אותנו מול האמת של החומר, האיכויות והמגרעות שלו, ואם היא מובילה או לפחות שותפה שווה בתהליך העיצוב היא גם תשפיע על החומריות ועל הצורניות הסופית של המוצר.

מדד ההסתרה והחשיפה יכול לשמש ככלי הבעה בידי המעצב- כלי שקובע את אופיו הסופי של האוביקט, שמשתקף בסדרת הצילומים ולעומתה בסדרת הרהיטים המוצגים לצידה.

שתף
גודל פונט
ניגודיות
Loading...